Wznowienie przewozów pasażerskich
na odcinku Bydgoszcz Gł. - Chełmża

13.11.2008


  13 listopada 2008 roku, po ponad 8 latach przerwy przywrócono regularne połączenia pasażerskie na linii nr 209 na odcinku Bydgoszcz Główna - Unisław Pomorski - Chełmża. Na ten moment trzeba było czekać wiele lat, ponieważ zapowiedzi ponownego uruchomienia przewozów pojawiały się ze strony władz wielokrotnie. Główną barierą były pieniądze, których zawsze brakowało. Tym razem stało się inaczej. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego dołożył starań aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane.

  Najpierw należało wyremontować podupadłą infrastrukturę, która przez okres kiedy nie kursowały pociągi została zaniedbana. Na szczęście stan torów nie był aż taki zły pomimo upływu lat, więc i koszty ponownego uruchomienia nie były aż tak wysokie, co mogłoby stanowić poważny problem.
W czasie gdy Zakłady Linii Kolejowych w Bydgoszczy i Toruniu prowadziły prace torowe trwał przetarg ogłoszony przez UM na wykonywanie przewozów pasażerskich pomiędzy Bydgoszczą a Chełmżą. Do przetargu stanęły PKP Przewozy Regionalne oraz polsko-brytyjskie konsorcjum Arriva PCC. Ostatecznie wygrały PKP Przewozy Regionalne i to im powierzone zostało wożenie pasażerów.
Do wykonywania przewozów PKP Przewozy Regionalne dostały od UM trzy autobusy szynowe SA106-014, SA106-017 i SA106-019. Dla pasażerów przygotowano specjalną ofertę, tańszą od taryfikatora PKP, która przewiduje m.in. kursy po Bydgoszczy za 1 zł.

  Już w pierwszym półroczu torowisko zostało wyremontowane, a przystanki odnowione. W Unisławiu Pomorskim została zabudowana mijanka. Przewozy planowano uruchomić 1 września, jednak z przyczyn prawnych termin ten musiał zostać przesunięty, aż w końcu ustalono go na 13 listopada 2008 roku.
W rozkładzie jazdy obowiązującym od 13 listopada 2008 r. do 13 grudnia tego roku, kiedy to nastąpi wejście nowego rozkładu jazdy 2008/2009 r. zaplanowano 8 par autobusów szynowych, z czego 5 w relacjach do Chełmży, 2 do Unisławia i 1 do Torunia Głównego, przy czym niektóre kursy w dni wolne są wydłużone.
Cały rozkład jazdy zamieszczony jest tutaj, natomiast oferta specjalna znajduje się tutaj.

  13 listopada na godzinę 9.43 zaplanowano uroczyste otwarcie przewozów (poranne, rozkładowe kursy oczywiście miały się odbyć zgodnie z planem). Do tej uroczystości wykorzystano spalinowy zespół trakcyjny ATR220-006, który został wyprodukowany przez bydgoską PESĘ dla włoskiego prywatnego przewoźnika FSE. Kurs ten odbył się w obecności przedstawicieli UM, PKP PR, PESY, IRiPK, mediów oraz pasażerów, gdyż był to kurs rozkładowy. W Chełmży na peronie czekali przedstawiciele miasta Chełmża, gdzie w czasie postoju przed powrotem odbyły się rozmowy dziennikarzy z VIPami.
Poniżej zamieszczona jest fotorelacja z uroczystego uruchomienia przewozów pasażerskich.


  Informacje o rozkładzie i ofercie zaczerpnięto ze strony www.pr.pkp.pl
Poczytaj także inne artykuły o linii Brodnica - Bydgoszcz Wschód

Galeria zdjęć z linii Brodnica - Bydgoszcz Wschód
Węzeł Unisław Pomorski dawniej i dziś
Przejazd nieczynną linią Bydgoszcz - Chełmża
Rozebrana linia kolejowa Toruń Wschodni - Unisław Pomorski
Nieczynna linia kolejowa Kowalewo Pom. - Golub Dobrzyń


Strona główna

Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin